Fotogalerie

Jára Cimrman předběhl dobu, když nutil slečnu Alžbětu roztírat po plátně blankytně modrou, aby mohl Praze položit k nohám moře. Narodit se o století později, k českému moři by si náš velký Jára dojel na Šumavu. Naším českým mořem je totiž údolní nádrž Lipno, vodní nádrž vybudovaná na řece Vltavě v letech 1952 - 1959. Její rozloha je téměř padesát metrů čtverečních, na délku má 42 kilometrů a v nejširším místě téměř pět kilometrů.

Pokud považujete přirovnání Lipna k moři jen za takové laciné novinářské klišé, abychom se měli čím holedbat, tak jste sem nejspíš nikdy nezavítali na podzim! Porozumíte teprve tehdy, když se do jindy poklidné hladiny nádrže opře pořádný podzimní vítr, který dokáže zvednout do výše i draka zhotoveného z dřevěné bedýnky. Vítr vám fičí do uší a ke břehu se ženou zpěněné vlny, které se tu s hukotem rozbíjejí o omleté kameny. 

Je vám sice zima, uši mrznou, ale je to natolik překvapující podívaná, že vás nutí tu stát a tu fascinující podívanou pozorovat. K dokonalému zážitku tu chybí už jenom řev racků...